1396/07/02 16:03

انواع شبکه مورد استفاده در کامپیوتر

شبکه. شبکه لن . شبکه ون . شبکه کن . شبکه کامپیوتر .

شبکه PAN یا ( Personal Area Network ) : نوعی شبکه ی شخصی است که که توسط یک شخص یا برای یک سری کارهای خصوصی بسته می شود. اندازه این نوع شبکه حدود 20 تا 30 متراست.از این نوع شبکه برای کارهای تجارتی شخصی یا آزمایشگاه های کامپیوتر استفاده می شود، امروزه به جای این نوع شبکه از شبکه های محلی استفاده می شود.

شبکه CAN یا (Campus Area Network ) : شبکه هایی که به عنوان کنترل کننده بسته می شوند و تقریباً خود مختار هستند. یک شبکه ای است که از شبکه های محلی بزرگتر است و اغلب مواقع در دانشگاه ها برای ارتباط بین آزمایشگاه های کامپیوتر، اتاق ثبت نام  و  واحد علمی دانشگاه به هم بسته می شود.

شبکه DAN یا ( Desk Area Network ) : این نوع شبکه از یک نوع اتصال داخلی از دستگاه های کامپیوتر است که حول سیستم ATM می چرخد. سیستم ATM  مخفف (Asynchronous Transfer Mode ) است و معنای آن این است که دستگاه های کامپیوتر از یک سری روش های ناهماهنگ انتقال استفاده می کنند. این روش در قسمت CPU  کاربرد بیشتری دارد و تشکیل دهنده ی سلول اصلی ATM  می باشد. شبکه ی  DAN قادر است منابع را روی اینترنت به اشتراک بگذارد و دسترسی به دستگاه های خارجی را نیز در بر دارد.

شبکه SAN  یا ( Storage Area Network ) : این نوع شبکه باعث ذخیره سازی اطلاعات دستگاه کامپیوترهای راه دور باشد. ذخیره کردن اطلاعاتی که برای کاربر ارسال می شود بسیار اهمیت دارد بنابراین با استفاده از این نوع شبکه ها جا به جا کردن اطلاعات آسان می شود.برای مثال نوعی کتابخانه وجود دارد که به سرور متصل شده و بعد از دریافت اطلاعات مورد نظر به صورت محلی به سیستم عامل سرور پیغام دریافت اطلاعات خود را ارسال می کند.

شبکه GAN یا ( Global Area Network ) : شبکه های جهانی از هر نوع محدودیتی خارج هستند و به صورت گسترده و سراسری محیط اینترنت را پوشش می دهند. شبکه ی موبایل از این نوع شبکه هاست که نوعی شبکه ی LAN گسترده است و از طریق ماهواره ها کنترل می شود.

شبکه  WLAN یا ( Wireless Local Area Network ) : این شبکه قادر است جستجویی حول محور اینترنت انجام دهد. همانطور که می دانید شبکه های Wireless از نوع شبکه های  Access point است و برای برقراری یک ارتباط طولانی نیاز به پوشش هماهنگ و سرتاسری دارد. دسترسی به داده ها با محدودیت روبروست و در هر ناحیه که یک  Access point حضور دارد باعث تقویت سیگنال شده تا بسته از بین نرود.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :