1396/07/11 15:52

نورپردازی فروشگاهی

نور. نورپردازی . نورپردازی مدرن . نورپردازی داخلی. نورپردازی نما

با توجه به شروع فصل زمستان و پررنگ شدن نقش نورهای مصنوعی درتامین روشنایی و نیاز جامعه در این خصوص توضیحات مختصری در مورد نورپردازی فروشگاه ها و اصول اولیه آن به شرح ذیل تقدیم می گردد .

دکوریشن سهم عمده‌ای در جلب و جذب مشتری دارد. در کشور ما شاید دکور تنها به ساخت چند سازه ی چوبی ختم شود ولی باید دانست که می توان تمام حواس مشتری را از لحظه ی ورود به فروشگاه در اختیار گرفت؛ دیداری، شنیداری، بویایی و بله حتی انتشار بوی داخل فروشگاه می تواند ابزاری برای معرفی فروشگاه باشد، شما هم پس از استشمام بوی چوب، نسبت به خریدن مصنوعات چوبی تحریک می شوید؟ فروشگاه‌ های بزرگ برای داشتن ویترین و فضای جذاب‌تر با هم به رقابت می‌پردازند و خوب می‌دانند که داشتن ویترین جذاب‌تر و منحصربه‌ فردتر یعنی جلب و جذب مشتری بیشترواز طرفی هیچ چیز برای مشتریان آزاردهنده‌ تر از ظاهر یکسان و یکنواخت مغازه‌ها نیست .

از لحاظ دیداری, به طور کلی از نظر یک مشتری هر آنچه که در میدان دید او باشد ویترین فروشگاه است و تاثیر آن در مغز فرد به برند آن فروشگاه و حتی کیفیت محصولات آن نسبت داده شده و در ذهن می ماند .

نورپردازی ویترین یکی از شیوه‌های موثر طراحی دکور و ویترین فروشگاه است. در نورپردازی فروشگاه چراغ ها به دو منظور استفاده می شوند .

1_ روشنایی و نورپردازی عمومی :

در اکثر محیط های داخلی از عمده ترین اهداف اولیه نورپردازی، ایجاد امنیت, سهولت تردد, تامین روشنایی برای قابل رویت نمودن فضا و بهره وری و بازدهی پرسنل است و از شیوه های نور پردازی مختلفی مانند استفاده از چراغ های سقفی روکار و توکار ، آویزها و لوسترها، استند و آباژور و چراغهای سیلندری با نور هدایت شونده , انواع چراغ های نورمخفی و برای تحقق این اهداف استفاده می شود .

معمولا در فروشگاه های عمومی تأمین حداقل 200 لوکس روشنایی ضروری است و بسته به نوع فعالیت، روشنایی پیشخوان بهتر است بین 200 تا 500 لوکس تأمین شود .

برای بهتر دیده شدن اجسام چراغ ها باید به گونه ای قرار گیرند که کمترین سایه را ایجاد کرده و نور مستقیم آنها در مخروط دید افرادی که در تردد هستند و یا پشت میز نشسته و یا ایستاده اند قرار نگیرد .

همچنین استفاده از نورهایی با نمود یا درصد بازتاب رنگ ( CRI )  بالا باعث کیفیت دید بهتر مشتریان و انتخاب دقیق ترآنها خواهد شد. معمولا با توجه به تاثیر رنگ نور روشن (انواع رنگ های سفید و آفتابی و یا ترکیبی ) درروحیه مشتریان و ایجاد حس امنیت در معامله و اینکه مشتری در این شرایط احساس میکند هرانچه را که باید؛ دیده است ، خرید و فروش در این اماکن راحتتر و سریعتر اتفاق میافتد .

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :