1396/07/03 10:53

نورپردازی اتاق به اتاق

نور . نورپردازی . نورپردازی مدرن . نورپردازی داخلی 


نورپردازی اتاق به اتاق

هال و ورودی: هال در حقیقت گذرگاهی برای عبور از فضایی به فضای دیگر در خانه است. فراموش نکنید که هال اولین فضایی است که توسط افرد در ورود به خانه دیده می‌شود و می‌تواند ذهنیت آن‌ها را نسبت به دیگر قسمت‌های خانه بسازد. یک ورودی و هال روشن می‌تواند این امکان را به افراد دهد تا به آسانی محل آویختن کت خود را بیابند و کفش‌های خود را پیدا کرده و آن‌ها را به پا کنند. اما نورپردازی منعطف و قابل تنظیم برای این فضا لازم است و می‌تواند این امکان را فراهم سازد تا در زمان‌ها و شرایط مختلف، حال و هوا و احساس‌های مختلف و مناسب را در فضای ورودی و هال ایجاد کرد .

اتاق نشیمن: نورپردازی در اتاق نشیمن به دقت فراوان نیاز دارد و شما باید پاسخگوی نیاز‌های متعددی در این فضا باشید. نورپردازی در اتاق نشیمن خانه‌های مختلف بسیار متنوع و متفاوت است. اجازه بدهید سبک زندگی شما برای سبک دکوراسیون خانه‌تان تصمیم‌گیرنده باشد. فهرستی از حالت‌های مورد نیاز و مورد علاقه خود را برای فضا و هم‌چنین فعالیت‌هایی که در اتاق نشیمن قرار است انجام شود تهیه کنید. برای نمونه تمایل دارید برای تماشای تلویزیون نورپردازی گرم و صمیمی داشته باشید یا برای بازی بچه‌ها نور کافی از بالا به پایین داشته باشید یا برای مطالعه نور رومیزی کافی داشته باشید و ... .

یاد بگیرید که چگونه می‌توانید با قرار دادن یک جفت چراغ دکوراتیو در دو طرف قفسه‌های کتابخانه یا استفاده از چراغ‌های رومیزی زیبا جلوه‌ای جذاب برای دکوراسیون اتاق نشیمن خود به وجود آورید. برای گرفتن ایده می‌توانید به نمایشگاه‌های دکوراسیون داخلی و مجله‌های مربوط به دکوراسیون داخلی مراجعه کنید .

اتاق غذاخوری: نقطه کانونی در هر فضای غذاخوری میز غذاخوری موجود در آن است، از این رو باید تمرکز و تاکید نورپردازی این فضا بر این قسمت باشد. کاربردی و زیبا فکر کنید و به اهمیت حال و هوای حاکم بر فضا توجه داشته باشید. زمانی که اقدام به نصب یک لوستر آویزی درست در بالای میز غذاخوری می‌کنید، توجه داشته باشید که ارتفاع آن به اندازه کافی پایین باشد که کاملا سطح میز را روشن کند، اما نباید نور آن خیره‌کننده باشد و سبب آزار چشم افراد شود تا کسانی که برای صرف غذا دور میز نشسته‌اند نتوانند یکدیگر را به آسانی مشاهده کنند. (معمولا ارتفاع 60 سانتی‌متر برای فاصله بین سطح میز غذاخوری با پایین‌ترین قسمت لوستر، بهترین فاصله است. هم‌چنین استفاده از دیمر برای تنظیم و کنترل نور اتاق غذاخوری بسیار سودمند است .(

آشپزخانه: در این فضا نورپردازی باید کاربردی و منعطف، با تاکید بر روی سطوح کار باشد. احساس و جلوه دکوراسیون آشپزخانه نیز باید خوشایند و زیبا باشد، طوری که نمای آشپزخانه در مواقعی که در آن کاری ندارید نیز به خوبی به نظر برسد. برای نورپردازی آشپزخانه، یک نور سقفی کلی برای روشن کردن تمامی فضای آشپزخانه لازم است. از طرف دیگر نورپردازی زیر کابینت‌ها نیز برای روشن کردن سطوح کار ضروری است. این نورپردازی سبب می‌شود تا سطح کار کاملا روشن شود و سایه افراد روی سطح نیافتد. از هودی استفاده کنید که لامپ داشته باشد و بتواند سطح اجاق گاز را روشن کند. از چراغ‌ها و لوسترهایی با پوشش پارچه‌ای استفاده نکنید زیرا آن‌ها بو و چربی را به خود جذب می‌کنند. برای ایجاد نور و درخشش بیشتر در دکوراسیون آشپزخانه، سعی کنید از کابینت‌های شیشه‌ای که مجهز به نورپردازی رو به پایین در قسمت سقف هستند استفاده کنید .

اتاق خواب: در اتاق خواب به نور کافی برای لباس پوشیدن، آماده‌سازی تخت خواب برای خوابیدن و نور کنار تخت برای مطالعه نیاز است. برای تامین این نورها استفاده از یک لوستر سقفی و قراردادن یک چراغ رومیزی روی میز کنار تخت می‌تواند کافی باشد .

هر نوع نورپردازی که دوست دارید برای اتاق خواب خود انتخاب کنید، فقط دقت داشته باشید که قابل تنظیم و کنترل بوده و طوری باشد که هنگام وارد شدن به اتاق و بلند شدن از روی تخت بتوان آن را اجرا کرد .

اتاق کار: میز کار شما نیاز به نورپردازی کاربردی دارد و باید اطمینان حاصل کنید که فضای کار شما در اتاق کار به خوبی و به میزان کافی نورپردازی شده است. یک چراغ رومیزی استاندارد و خوب، می‌تواند برای روشن کردن سطح میز مناسب باشد. اگر میز کار شما فضای محدودی دارد، یک چراغ زمینی تطبیق‌پذیر می‌تواند همان کار را انجام دهد. اگر رایانه دارید، دقت داشته باشید که نور نباید به نمایشگر آن بتابد و از آن منعکس شود؛ زیرا چشم را می‌آزارد. همچنین شما در اتاق کارتان نیاز به مقداری نور در قسمت‌های نزدیک قفسه فایل‌ها، اسکنر و پرینتر و دیگر قسمت‌هایی که در آنجا فعالیتی صورت می دهید دارید .

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :