1396/09/13 11:35

انواع ups های موجود در بازار

یو پی اس. یو پی اس آفلاین. یو پی اس آنلاین. یو پی اس 

Offline

Line interactive

Online

یوپی اس Offline

در این نوع یو پی اس در شرایط عملکرد عادی، توان از منبع ورودی AC  متصل به برق شهر، از طریق  TRANSFER SWICH به بار انتقال می یابد .

در صورت خرابی منبع ورودی و یا خارج شدن ولتاژ و فرکانس  AC ورودی از حدود مجاز، TRANSFER SWICH عمل کرده و تامین انرژی از طریق انرژی ذخیره شده در باطری ها صورت گرفته و مسیر اینورتر جایگزین مسیر  AC میگردد .

بسیاری از مدل های این یو پی اس در مسیر  Bypass خود دارای فیلتر های RF (فرکانس رادیویی ) و مدارت تنظیم کننده ولتاژ می باشند که تا حدودی از افزایش شدید و ناگهانی ولتاژ (spike )  و خارج شدن ناگهانی ولتاژ ورودی از حدود غیر مجاز، جلوگیری می کند.

شارژر باتری: وظیفه آماده نگه داشتن باتری ها را به عهده دارد. اگر ولتاژ  AC ورودی از حداقل مجاز پایین تر رود، اینورتر بلافاصله شروع به کار کرده و بار به وسیله سوئیچ استاتیک ( یا رله خروجی ) به اینورتر منتقل می شود با توجه به این که مراحل انتقال پس از قطع ولتاژ Bypass آغاز می شود وقفه اجتناب ناپذیر در تامین انرژی بار روی می دهد، اگرچه این وقفه کوتاه به اندازه ۱۰~۲میلی ثانیه است .

یو پی اس Line interactive

همانطور که در شکل مشاهده میگردد اینورتر همواره روشن و به خروجی یو پی اس متصل است باتری ها از این طریق نیز قابلیت شارز را دارا می باشند.

در صورت خرابی منبع ورودی و یا خارج شدن ولتاژ و فرکانس  AC ورودی از حدود مجاز، پیوستگی توان خروجی از اینورتر و انرژی ذخیره شده باتری ها تامین میگردد.

در مقایسه با توپولوژی  offline، تجهیزات فیلترینگ بیشتری تعبیه شده و ناپایداری خروجی و نویزهای سوییچینگ نیز کاهش یافته است.

یوپی اس Online

زمانی که برق شهر در جریان است این بخش باطری را شارژ و انرزی اینورتر را توسط یک ولتاژ dc ثابت تامین می کند. در صورتی که برق ورودی  (برق شهر) قطع شود شارژ خاموش شده و انرژی  DC اینورتر توسط باتری تامین می شود و از این زمان باتری رفته رفته خالی می شود.

این نوع یو پی اس که اصطلاحا یو پی اس Double Conversion نیز نامیده می شود بالاترین میزان حفاظت را ارائه می کند زیرا بار همواره با یک ولتاژ تنظیم شده تغذیه می شود. به عبارت دیگر حتی زمانی که برق شهر وجود دارد یکسو کننده شارژر و بخش های اینورتر فعال هست در حالت عادی هنگامی که بار انرژی خود را دریافت می کند به خوبی در برابر اختلالات برق شهر محافظت می شود.

چون یکسو کننده و اینورتر مانند یک سد در برابر نویز موجود در خطوط انتقال برق و نوسانات زودگذر ولتاژ عمل کرده و در نهایت یک ولتاژ خروجی کاملآ تثبیت شده را تامین می کنند. اگـر ولتــاژ ورودی از محدوده مجاز(مثل۱۰%+ تا ۲۰%-) تجاوز کند یا این که کاملآ قطع شود. اینورتر با استفاده از انرزی باتری به کار خود ادامه می دهد انجام این مراحل به نحوی صورت می پذیرد که هیچ وقفه ای به بار منتقل نشود زمانی که انرژی باتری استفاده می شود اینورتر مانند زمان استفاده از برق شهر همان میزان رگولاسیون ولتاز را ارائه می کند و بار از طریق سوئیچ استاتیک به خروجی اینورتر متصل است.در این مدار،rectifier کار اصلاحات توان را نیز انجام می دهد.


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :