1396/04/26 10:58

نکات اساسی در انتخاب یک ماژول تابلو روان باکیفیت وخوب

تابلوروان.ماژول. ال ای دی.ماژول تابلو روان

نکات اساسی در انتخاب یک ماژول تابلو روان با کیفیت وخوب

ماژول  led  یا همان ماژول تابلو روان بلوک های آماده ای از ماتریس های led  هستند که به راحتی و به سرعت به هم متصل شده با استفاده مناسب  برد کنترل وپاور سوئیچینگ مناسب بعنوان نمونه  CL-POWER  که بهترین برند پاور سوئیچینگ موجود در بازار تابلو روان یا تلویزیون شهری می باشد ودر نهایت یک تابلو روان حرفه ای و یا یک تابلو فول کالر تلویزیون شهری درست می شود.

۴ چیز در کیفیت یک ماژول موثر است :

1_نوع برد ماژول

2_نوع  led به کار برده شده

3_ نحوه مونتاژ قطعات روی برد

4_اعتبار وخط مشی فروشنده آن

بر خلاف تصور عام، هیچ ارتباطی بین کیفیت و درخشندگی یک ماژول و کد نوشته شده در پشت آن وجود ندارداین کدها که اغلب به صورت ۷۰۱،۸۰۶،۸۰۱  هستند فقط و فقط نشان دهنده مدل طراحی برد ماژول می باشند، در حالی که کیفیت و درخشندگی ماژول صرفا به برد آن مربوط نمی شود  بلکه به قطعاتی که تولید کننده ماژول نیز از آن ها استفاده کرده است هم مربوط می شود، در واقع شرکت های تولید کننده ماژول می توانند قطعاتی با کیفیت های متفاوت روی بردهای یکسان مونتاژ کنند.

وارد کننده های متنوعی در بازار هستند که می توانند از تولیدکنندگان معتبر و یا غیر معتبر ماژول های خود را تهیه کنند با توجه به این شرایط  برای انتخاب یک ماژول با کیفیت می بایست به اعتبار و تجربه شرکت وارد کننده اتکا نمود.

انتخاب ماژول تابلو روان۷۰۱ یا ۸۰۶ یا ۸۰۱؟

احتمالا در زمان خرید ماژول تابلو روان با عبارت ۸۰۶ و یا ۷۰۱ برخورد کرده اید و هر فروشنده ای بسته به ماژولی که به فروش می رساند از کد محصول خود تعریف می کنید !

در واقع از لحاظ ساختاری هیچ تفاوت چندانی بین ماژول ۸۰۶ و ۷۰۱ وجود ندارد و به راحتی می توانند جایگزین همدیگر بشوند. پس این تفکر که مثلا ماژول ۷۰۱ از ۸۰۶ بهتر است از کجا آمده است؟ جواب این سوال فقط یک نکته است: ترفندهای تبلیغاتی کاملا مبتدی و به دور از مباحث علمی!!متاسفانه بسیاری از واردکنندگان عمده ماژول تابلو روان معلومات چندانی از ساختار ماژول ندارند و فقط به عنوان واسطه ای بین فروشنده چینی و خریدار ایرانی قرار دارند. لذا مجبور به استفاده از این گونه ترفندها می شوند. پس در عمل هیچ تفاوتی بین ماژول ۸۰۶ و ۷۰۱ نیست !

خب پس چرا ۸۰۶ یا ۷۰۱ به وجود آمده است؟ این ها همگی مربوط به طراح اولیه برد مدار چاپی (PCB)  ماژول تابلو روان می گردد که بسته به طراحی که دارد برای آن نام هایی انتخاب نموده اند. کدهای متعدد دیگری نیز وجود دارد مثل ۸۰۱، ۹۰۱ ، ۷۰۸ ،۷۰۲ و غیره !

پس راه حل تشخیص ماژول تابلو روان مناسب چیست؟

در یک ماژول تابلو روان عوامل متعددی دخیل هستند که باعث تغییرات در ساختار و قیمت آن می شوند. این عوامل عبارتند از :

۱ -کیفیت و ساختار برد مدار چاپی

۲ -کیفیت ال ای دی ها و قطعات به کار رفته

۳ -جنس و طراحی قاب و بدنه ماژول

۴ -تست و عیب یابی ماژول

کیفیت و ساختار برد مدار چاپی :

یک برد مدار چاپی در صورتی که از طراحی مناسبی برخوردار نباشد در فرکانس بالا و رفرش بالا که بیشتر در تابلوهای طیف دار مشهود است پاسخگو نمی باشد و به راحتی نویز می پذیرد  توجه به اینکه طراحی یک برد مناسب است از جمله مهمترین عوامل است. در شکل زیر یک برد با طراحی نا مناسب را مشاهده می نمائید:

این طراحی از ساختاری بسیار ضعیف برخوردار است و با کوچکترین ضربه امکان دارد ارتباط بین ال ای دی ها و آی سی های موجود قطع شود. دومین ایراد بزرگ این ساختار عدم استفاده از ساختار پلن زمین برد برای جلوگیری از نفوذ نویز به ماژول است.  طراحی این ماژول به نسبت مناسب است. استفاده از پلن زمین و همچنین افزایش ضخامت خطوط ارتباطی به خوبی صورت گرفته است .

ضخامت برد مدار چاپی و همینطور ضخامت لایه مسی به کار گرفته شده نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

نکته: البته در کل ساختار ماژول ۷۰۱ اکثرا چندان ساختار مناسبی نیست. البته ماژول های ۷۰۱ ی نیز در بازار وجود دارند که بهترین ماژول بازار می توانند باشند که کمتر وارد کننده ای آن را وارد می کند که مجموعه آماکو  بخشی از فروش ماژول از این نوع ماژول می باشد.

نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها : 
آمار مراجعات
مهمان :  568
اعضا :  0
آمار این صفحه
امروز :  96
دیروز :  9
کل مشاهده :  67519