1397/03/08 09:42

چرا دوربین مداربسته IP بخریم ؟

به دلیل مزایای این نوع دستگاه، صنعت امنیت در طول سال­های اخیر به سمت دوربین­های امنیتی تحت شبکه روی آورده است. با وجود تکامل رزولوشن دوربین آنالوگ، استفاده از دوربین­های تحت شبکه هنوز هم به سرعت در حال رشد است .

در این مقاله مزایای استفاده از دوربین امنیتی تحت شبکه در مقایسه با سیستم آنالوگ توضیح داده می­شود و اینکه چرا بهتر است از این تکنولوژی در پروژه­های جدید دوربین­های مداربسته که به فیلم­هایی با کیفیت بالا نیاز دارد و بعید است که در آینده منسوخ شود استفاده کنید .

نمودار زیر مثالی از یک سیستم دوربین مدار بسته­ی ساده است که اجازه دسترسی به اینترنت داخلی و خارجی را از طریق استفاده از نرم افزار نظارت (لپ تاپ ۱ و لپ تاپ ۲) می دهد. نگاهی به این نمودار ساده بیاندازید تا حالی که در مورد مزایای دوربین امنیتی می­خوانید با مفهموم آن آشنا شوید .

در واقع، نمودار CCTV بسیار ساده است، به ویژه اگر شما با استفاده از یک سوئیچ قادر به روشن کردن دوربین از طریق   PoE (Power Over Ethernet)باشید .

سپس ۸ دوربین تحت شبکه به سوئیچ PoE ، NVR ، روتر اینترنت و یک لپ تاپ یا کامپیوتر برای نظارت از راه دور متصل می­شوند .

در طرف دیگر اینترنت، یک روتر دیگر و یک لپتاپ وجود دارد که می­توانند برای دسترسی از راه دور به سیستم دوربین مدار بسته استفاده شوند. این یکی از مزایای استفاده از دوربین امنیتی مدار بسته است که آنها می­توانند به صورت جداگانه قابل دسترسی باشند .

در واقع، نمودار CCTV بسیار ساده است، به ویژه اگر شما با استفاده از یک سوئیچ قادر به روشن کردن دوربین از طریق   PoE (Power Over Ethernet)باشید .

سپس ۸ دوربین تحت شبکه به سوئیچ PoE ، NVR ، روتر اینترنت و یک لپ تاپ یا کامپیوتر برای نظارت از راه دور متصل می­شوند .

در طرف دیگر اینترنت، یک روتر دیگر و یک لپتاپ وجود دارد که می­توانند برای دسترسی از راه دور به سیستم دوربین مدار بسته استفاده شوند. این یکی از مزایای استفاده از دوربین امنیتی مدار بسته است که آنها می­توانند به صورت جداگانه قابل دسترسی باشند .

علیرغم اینکه تکنولوژی جدید دوربین آنالوگ رزولوشن Full HD و حتی ۴K را می­پذیرد، دوربین­های تحت شبکه با فراهم آوردن رزولوشن مگاپیکسلی که واقعا تفاوت شایانی در ارائه­ی جزئیات تصویر دارد فراتر می­روند .

با این حال، محدودیت دسترسی از راه دور، پهنای باند اینترنت خواهد بود. دوباره به نمودار نگاهی بیاندازید و ببینید که ضبط کننده (NVR) به طور مستقیم به سوئیچ متصل است که می­تواند پورت هایMbps 100 یا      Mbps 1000 داشته باشد .

اگر شما در پروژه­ی دوربین مدار بسته­ی خود از ADSL استفاده می کنید، محدودیت پهنای باند را خواهید داشت، بنابراین لازم است از دوربین های تحت شبکه با جریان تصویر چندگانه استفاده کنید .

بنابراین در این وضعیت می­توانید از قابلیت چند دوربین تحت شبکه استفاده کنید که به شما این امکان را می­دهد تا به منظور ضبط محلی و سایر جریان­های تصویری با رزولوشن کمتر برای ارسال در اینترنت، یک پروفایل ویدئویی با کیفیت بالا داشته باشید، بنابراین می­توانید سیستم را با پهنای باند موجود انطباق دهید .

به عنوان مثال اطلاعات کاتالوگ دوربین تحت شبکه را در زیر مشاهده کنید، بخش علامت­گذاری شده، این توانایی برای ارسال بیش از یک جریان ویدئویی به طور همزمان با استفاده از انواع مختلف کدک ها مانند H.264 و MPEG را نشان می­دهد

استفاده از کابل­های کمتر

با اتصال تنها یک کابل شبکه، امکان ارسال تصویر، صدا، اطلاعات وضعیت دوربین، فراداده، آلارم، تنظیمات و دستورات حرکت (هنگام استفاده از دوربین تحت شبکه­یPTZ) فراهم است .

استفاده از کابل تحت شبکه برای دوربین­های مدار بسته

علیرغم اینکه سیستم دوربین آنالوگ مدرن می­تواند تصویر و برق را با تنها یک کابل (با استفاده از Power    Over Coax) ارسال کند، دوربین تحت شبکه قادر به ارتباط مضاعف کامل (ارسال / دریافت) با سیستم دوربین مدار بسته می­باشد .

سیستم اتوماتیک

در طراحی دوربین مدار بسته تحت شبکه ما، دوربین های تحت شبکه را می توان به صورت جداگانه در دسترس قرار داد، نگاهی دوباره به نمودار بیاندازید و دقت کنید که امکان دسترسی مستقیم به دوربین­های تحت شبکه بدون نیاز به استفاده از NVR وجود دارد، چرا که تمامی آنها به سوئیچ متصل هستند و روتر نیز به اینترنت متصل است .

معمول است که دوربین­های تحت شبکه برای کارخانه با بیش از یک پروفایل جریان ویدئویی در دسترس برای استفاده محلی و از راه دور باشد. معمولا مشخصات محلی وضوح بالایی دارند، در حالی که پروفایل برای مشاهده­ی از راه دور با وضوح پایین مانند VGA پیکربندی شده است و مناسب برای استفاده با تلفن همراه است .

امنیت بیشتر

آیا فکر می­کنید کسی می­تواند جریان ویدئو را بین دوربین تحت شبکه و لپ تاپ از راه دور یا تلفن همراه قطع کند؟ بله، این قطعا به­وسیله­ی هکری که از تکنیکی به نام man-in-the-middle استفاده می­کند می­تواند اتفاق بیفتد .

برای محافظت از سیستم تحت شبکه دوربین مدار بسته در برابر سوءاستفاده از داده­ها، همانند روندی که هنگام دسترسی به یک حساب بانکی از طریق اینترنت استفاده می­شود، می­توان داده­ها را رمزگذاری کرد. داده­ها بین سرویس گیرنده و سرور، و در این مورد، بین دوربین و لپ تاپ، به صورت رمزگذاری شده باقی می­ماند .

رمزگذاری می تواند سیستم از دوربین مدار بسته شما محافظت کند .

بنابراین، این یکی دیگر از مزیت دوربین امنیتی تحت شبکه است، داده­ها بین دوربین تحت شبکه و ضبط کننده و یا دستگاه نظارتی می­تواند با استفاده از همان سطح رمزگذاری داده­ها که توسط بانک­ها استفاده می­شود محافظت شود، این روش واقعا امن است .

تحلیل ویدئو دوربین تحت شبکه

پردازشگر اصلی دوربین تحت شبکه که DSP (پردازشگر سیگنال دیجیتال) نامیده می­شود، می­تواند تصاویر را تحلیل کند و با روشن کردن آلارم یا ارسال ایمیل­ و عکس به یک سرور عکس العمل نشان دهد، همچنین ممکن است هر زمان که رویدادی مانند تشخیص حرکت وجود داشت، ضبط بر روی کارت حافظه­ی دوربین تحت شبکه را شروع کند .

سازنده دوربین هم دارای DSP خاص خود هستند و یا آن را از شرکتی دیگر خریداری می­کنند. بنابراین بسته به نام تجاری و مدل دوربین، می­توانید انواع مختلفی از تحلیل­های ویدئو را که در دوربین تحت شبکه قرار گرفته­اند، مشاهده کنید .

تحلیل انجام شده­ی تصاویر توسط دوربین تحت شبکه اجازه می­دهد تا انواع خاصی از رویدادها، مانند ورود به یک منطقه خاص و یا رانندگی در خلاف جهت و یا حتی دویدن و یا دعوا کردن را شناسایی کرد .

تشخیص چهره نوع دیگری از کاربردهای موجود در دوربین­های هوشمند تحت شبکه همانند تشخیص صدا است که امکان تشخیص رویدادی مانند ورود به داخل مکان غیرمجاز را دارد .

تحلیل ویدئو که در دوربین­های تحت شبکه تعبیه شده است، بر ارزش محصول و طراحی پروژه دوربین مدار بسته را می­افزاید، همچنین در مقایسه با سیستم آنالوگ سنتی، نظارت کارآمدتری را فراهم می­کند. این قابلیت یکی دیگر از مزایای مهم دوربین امنیتی تحت شبکه است .

برخی از مدل­های دوربین­های تحت شبکه حتی می­توانند تحلیل هوشمند تصاویر دوربین مدار بسته پیشرفته مانند شناسایی پلاک را انجام دهند .

سیستم­های دوربین مدار بسته تحت شبکه چندکاره

برای نظارت دوربین­های مدار بسته تحت شبکه، اغلب لازم است که از نرم افزار خاصی استفاده شود و بسته به طراحی و برند تجهیزات، می­توان بین انواع مختلف نرم افزار نظارت حق انتخاب داشت .

هر یک از توسعه دهندگان نرم افزار دوربین مدار بسته مزایا و معایب خود را بر ویژگی­های آنها ارائه می­دهد. بنابراین، انتخاب بهترین نرم افزار برای پروژه دوربین تحت شبکه به خود شما بستگی دارد، باور کنید، شما گزینه های زیادی در دسترس خواهید داشت .

نرم افزارهای نظارتی بسیاری وجود دارند که توسط شرکت­های مختلف در سرتاسر جهان ایجاد شده­اند، بسیاری از آنها دارای ویژگی­های پیشرفته­تر تحلیل ویدئو مانند شناسایی پلاک یا حتی تشخیص چهره هستند .

انتقال آسان دوربین تحت شبکه

با توجه به فرمت دیجیتال تصاویر، با استفاده از شبکه­های کامپیوتری، اینترنت یا سیستم های بی­سیم، انتقال ویدئو دوربین مدار بسته بسیار آسان می­باشد. امکان انتقال تصاویر به هر بخش از جهان بسیار سریع و ایمن وجود دارد .

انتقال دوربین مدار بسته­ی تحت شبکه

انتقال تصاویر دوربین مدار بسته تحت شبکه توسط یک شبکه جهانی داده انجام می­شود، زیرا جریان ویدئو از بسته­های استاندارد شبکه IP استفاده می­کند .

 (Redundancy) در دوربین مدار بسته

برای اطمینان از اینکه فیلم های خود را از دست نمی­دهید، می­توانید آنها را در بیش از یک مکان و در همان زمان ذخیره کنید و همچنین در کارت حافظه دوربین ذخیره کنید، بنابراین در صورت بروز شکست در سیستم، خطر از دست دادن هر چیزی را ندارید .

دوربین­های سیستم مدار بسته تحت شبکه اجازه استفاده از جریان­های ویدئویی چندگانه­ی همزمان را می­دهند، بنابراین می توانید تصویر را به نقاط مختلف در شهر یا حتی کشورهای مختلف ارسال کنید .

شرکت­های بزرگ همواره به دنبال اطمینان از امنیت داده­ها هستند، این موضوع شامل ضبط تصاویر (redundant) است که با استفاده از سیستم­های دوربین مدار بسته­ی تحت شبکه باشد، که بخشی از مزیت دوربین امنیتی است، می­تواند بسیار ساده تر باشد .

نظارت منبع دوربین مدار بسته

امکان نظارت بر وضعیت تجهیزات شبکه مانند سوئیچ ها و روترها از طریق استفاده از یک پروتکل شبکه­ی خاص به نام SNMP امکان پذیر است و خوشبختانه این امکان نیز وجود دارد که با دوربین­های سیستم مدار بسته تحت شبکه هم همین کار را انجام دهیم .

استفاده از پردازنده، حافظه، شبکه، فضای دیسک در دسترس و غیره می­تواند به شکل یک گراف به منظور تحلیل فنی بررسی شده و نمایش داده شود .

این ویژگی برای جلوگیری از مشکلات احتمالی بسیار جالب است. کارشناس فنی می­تواند اتفاقات را پیش بینی کند و تعمیرات شبکه و دوربین­های تحت شبکه بصورت پیشگیرانه انجام دهد تا سیستم دوربین مدار بسته دائما فعال باشند .

نتیجه گیری

حال، به مزایای استفاده از دوربین امنیتی تحت شبکه پی بردید و نحوه­ی صحبت با مشتری در رابطه با سیستم نظارت تصویری آنالوگ و تخت شبکه را می­دانید .

به یاد داشته باشید که پروژه­های جدید دوربین مدار بسته­ی تحت شبکه به استفاده از IP تمایل دارد و هرگز از  یادگیری در مورد فن آوری­های جدید و نوظهور دست نکشید .


نظرات

نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
وب سایت :
متن :

تصویر :

برچسب ها :