هدف از یک شبکه‌ رایانه‌ای

•             تسهیل ارتباطات: با استفاده از شبکه، افراد می‌توانند به آسانی از طریق رایانامه   (E-mail) ، پیام‌رسانی فوری، اتاق گفتگو (Chat room) ، تلفن، تلفن تصویری و ویدئو کنفرانس، ارتباط برقرار کنند .

•             اشتراک گذاری سخت‌افزارها در یک محیط شبکه‌ای، هر کامپیوتر در شبکه می‌تواند به منابع سخت‌افزاری در شبکه دسترسی پیدا کرده و از آن‌ها استفاده کند؛ مانند چاپ یک سند به وسیله چاپگری که در شبکه به اشتراک گذاشته شده‌است .

•             اشتراک گذاری پرونده‌ها، داده‌ها و اطلاعات در یک محیط شبکه‌ای، هر کاربر مجاز می‌تواند به داده‌ها و اطلاعاتی که بر روی رایانه‌های دیگر موجود در شبکه، ذخیره شده‌است دسترسی پیدا کند. قابلیت دسترسی به داده‌ها و اطلاعات در دستگاه‌های ذخیره‌سازی اشتراکی، از ویژگی‌های مهم بسیاری از شبکه‌های است .

•             اشتراک گذاری نرم‌افزارها کاربرانی که به یک شبکه متصل اند، می‌توانند برنامه‌های کاربردی موجود روی کامپیوترهای راه دور را اجرا کنند .

امروزه معنای اصطلاح "فناوری اطلاعات" بسیار گسترده شده ‌است و بسیاری از جنبه‌های محاسباتی و فناوری را در بر می‌گیرد و نسبت به گذشته شناخت این اصطلاح آسان‌تر شده ‌است. چتر فناوری اطلاعات تقریباً بزرگ است و بسیاری از زمینه‌ها را پوشش می‌دهد. متخصصین گروه آرکاشید از نصب برنامه‌های کاربردی تا طراحی شبکه‌های پیچیده و پایگاه داده‌های اطلاعات را در رزومه کاری خود دارند و آماده ارائه خدمات حرفه ای در این زمینه هستند .